Ako vybrať digestor

Viete, prečo a ako správne vybrať digestor?

Život v kuchyni bez odsávača pár je dnes takmer nemysliteľný. Napriek tomu je jeho výber veľmi hlboko podceňovaný. Existujú však určité štandardy, z ktorých by ste nikdy nemali ustupovať. V súčasnej dobe má zákazník možnosť vyberať z veľkého množstva značiek a modelov digestorov, od bežných so štandardnou výbavou až po luxusné modely, ktoré sú vybavené modernými technológiami.

 

Zdravý byt bez nežiaducich pachov

Varenie je jedna z činností, bez ktorej sa v bežnom živote asi nezaobídeme, pričom až 80% domácností v SR používa na varenie a pečenie zemný plyn.

Len málokto si však uvedomuje, že sa jeho spaľovaním v interiéri bytu spotrebováva čistý vzduch a zároveň vytvára spaliny, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať vnútornú pohodu v byte. Menujme predovšetkým oxid uhoľnatý, ktorý je napríklad obsiahnutý aj vo výfukových plynoch automobilov, a ktorý vo zvýšených koncentráciách blokuje prenos kyslíka v tele a spôsobuje tým vyčerpanie, bolesti hlavy a závraty.

Dôkladné odvetranie miestnosti je preto úplnou nevyhnutnosťou. Digestor má ale svoje opodstatnenie aj vtedy, keď k vareniu zemný plyn nepoužívate. Spoľahlivo Vás zbaví nielen vlhkosti, ktorá môže v krajnom prípade poškodiť okolité skrinky, ale aj mastnoty, ktorá sa inak usadzuje na kuchynských skrinkách, záclonách a v prípade spojených priestorov aj na nábytku alebo sedačke.

Výkonný digestor zabráni tomu, aby sa pachy vzniknuté pri varení šírili po celom byte a umožní vám nielen radosť z varenia, ale budete sa cítiť príjemne v dobre vetranom byte. se cítit příjemně v dobře odvětraném bytě.

 

Výkon a hlučnosť

Výkon čiže kapacita a hlučnosť odsávača pár patrí medzi najdôležitejšie parametre. Pri výbere digestora je v prvom rade nutné vziať do úvahy rozmery odsávaného priestoru. Často sa nejedná len o kuchyňu samotnú, ale aj o priľahlú jedáleň, obývaciu izbu, či inú miestnosť, ktorá spoločne s kuchyňou tvorí neoddeliteľný celok. Kvalitný odsávač by mal zvládnuť 5-10 výmen vzduchu v miestnosti za hodinu, a to na taký rýchlostný stupeň, u ktorého hladina hlučnosti nepresiahne 55 decibelov.

 

Odťahové potrubie

Samotný odsávač však predstavuje iba jednu súčasť systému. Dôležitým prvkom je správna inštalácia digestora a nemenej významnú úlohu tu zohráva aj odťahové potrubie. Pre efektivitu celého systému je veľmi dôležité, aby odvádzanému vzduchu bolo kladené čo najmenej prekážok, ako sú napríklad ostré ohyby či zle priechodné vonkajšie mriežky. Rovnako je nevhodné zredukovanie predpísaného prierezu potrubia, tento krok môže znamenať stratu aj viac ako 50% výkonu a rovnaké navýšenie hlučnosti digestora.

 

Spätná klapka

Za praktické príslušenstvo digestora je odborníkmi považovaná spätná klapka, čo je zariadenie, ktoré sa vkladá na výstupné hrdlo digestora. Nielen, že zabraňuje prenikaniu studeného vzduchu zvonku, ale zároveň bráni úniku teplého vzduchu z miestnosti a následnej tvorbe kondenzátu v potrubí. Oceníte ho aj v prípade odťahu do vetracej šachty, na ktorú je napojených viac užívateľov, pretože po vypnutí digestora sa k vám nedostanú nežiaduce pachy z ostatných kuchýň.

 

Odťah vs. recirkulácia

Verzia s odťahovým potrubím je právom považovaná za najefektívnejšie (znečistený vzduch je spoľahlivo odvádzaný von) a najmenej hlučné riešenie (ventilačná jednotka nie je zaťažená odporom uhlíkových filtrov). V prípade umiestnenia motora digestora pomocou externej ventilačnej jednotky mimo kuchyne môžeme dokonca hovoriť o takmer bezhlučnej prevádzke. Opatrnosť je potrebná len vtedy, ak je spolu s digestorom v miestnosti zariadenie s priamym spaľovaním.

Ak ale možnosťodvodu vzduchu mimo kuchyne nemáte, je väčšinu odsávačov možné vybaviť uhlíkovými filtrami, ktoré pohltia aromatické zložky a vyčistený vzduch je potom vháňaný späť do miestnosti.

 

Digestor a rekuperácia

V súčasnej dobe, kedy sa ceny energií neustále zvyšujú, je čoraz viac rodinných domov vybavených systémom núteného vetrania s rekuperáciou tepla. A skĺbiť rekuperačnú jednotku s odsávačom pár môže byť niekedy celkom oriešok.

Pre tento prípad sú niektoré modely digestorov Airforce vybavené prídavným tukovým filtrom. Vďaka dvojitej filtrácii je možné zachytiť aj tie najmenšie čiastočky tukov obsiahnuté v odsávaných parách.

Najúčinnejší spôsob filtrácie ponúkajú digestory vybavené sytémom Crisalide. Sú vybavené unikátnym umývateľným tukovým filtrom s jadrom Bulpren a špeciálnym uhlíkovým filtrom s váhou 1 kilogram a životnosťou 1 rok.

Okrem toho je možné do domov s rekuperáciou použiť aj modely vybavené axiálnymi motormi. Vzduch nasávaný digestorom je vďaka účinným kovovým tukovým filtrom zbavený mastnoty a vďaka uhlíkovým filtrom aj pachov.

 

Bonus ako milé prekvapenie

Prvotriedna kvalita digestorov Airforce nám dáva možnosť poskytnúť na všetky odsávače pár tejto značky nadštandardnú päťročnú záruku zdarma. Bezchybná funkcia je garantovaná záručným listom, ktorý je súčasťou každého digestora.

 

Staráme sa o digestor

Pokiaľ už máte vybrané a nový digestor zdobí Vašu kuchyňu, budete určite tiež chcieť, aby zostal čo najdlhšie ako nový. Nerezové digestory sú bezpochyby nielen módne a dizajnovo efektné, ale ich hodnota spočíva aj v tom, že sú vyrobené z ušľachtilého materiálu, ktorý je pri vhodnej údržbe vzhľadovo stály.

Je však potrebné tiež pripomenúť, že tento povrch vyžaduje pravidelné ošetrenie a je možné ho veľmi ľahko poškodiť ako mechanicky - napríklad prostriedkom s abrazívnou(brúsnou) zložkou, tak aj chemicky - použitím čistiaceho prostriedku s obsahom agresívnych látok, ktoré sú veľmi účinné ako rozpúšťadlá, ale tiež veľmi účinne reagujú aj s veľmi kvalitnou nerezovou oceľou a môžu ju nenávratne poškodiť.

Nerezové povrchy sa najlepšie udržujú prostriedkami, ktoré dodáva alebo odporúča výrobca spotrebičov. Jedná sa o čistiaci prostriedok, ktorý zbaví digestor mastnoty a nečistôt a leštiaci prostriedok, ktorého zložkou sú parafíny, ktoré po vyleštení vytvoria na nerezovom povrchu film, ktorý je odolný proti ohmataní.

Nie sú vhodné prostriedky pre čistenie nerezových drezov, vodovodných batérií a pod. Je úplne neprípustné čistiť nerezový povrch prostriedkami, ktoré obsahujú chlór alebo podobné agresívne látky (Savo apod.). Rovnako tak nikdy nesmiete pri čistení použiť prostriedky, ktoré by mohli lesklý povrch poškriabať.

Lakované povrchy udržujte umytím vodou so saponátom. Používajte mäkkú handričku, aby nedošlo k poškriabaniu povrchu.

Veríme, že pri dodržaní našich odporúčaní týkajúcich sa výberu a údržby Vám bude digestor ochotne slúžiť po mnoho rokov.